Co je chomik? Najważniejsze kwestie dotyczące żywienia i zdrowej diety!

Chomiki to zwierzęta wszystkożerne, które z racji niedużych gabarytów cieszą się ogromną popularnością. Często są podarunkiem dla dziecka, które podczas opieki nad zwierzęciem ma nauczyć się odpowiedzialności i szacunku dla zwierząt. Aby jednak możliwe było prawidłowe dbanie o swoją nową pociechę, konieczna jest znajomość podstaw diety chomika.
Pomimo tego, że jest to zwierzę wszystkożerne, nie należy podawać mu wszystkiego, na co przyjdzie opiekunowi ochota. Ważne jest, aby zachować rozsądek i w razie potrzeby zasięgnąć opinii weterynarza, bądź właściciela sklepu zoologicznego. Jakie są zatem najważniejsze zasady podczas żywienia chomika? Co i w jakich ilościach spożywa chomik?
Sucha karma podstawą w diecie chomika.

Sucha karma podstawą w diecie chomika

Co je chomik?

Przede wszystkim należy pamiętać, że stając się właścicielem chomika, w 100 % jesteśmy za niego odpowiedzialni. Zwierzę nie ma możliwości zjedzenia pożywienia innego, niż to, które otrzyma od swojego właściciela. Dlatego też, przede wszystkim pokarm taki powinien być w pełni wartościowy, zapewniający wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i odżywcze.
Najbardziej optymalną opcją karmienia zwierzęcia, jest zapewnienie mu suchej karmy, która w swoim składzie zawiera wszelkie potrzebne wartości. Dobierając porcję pokarmu, należy również pamiętać, że w zależności od gatunku chomika, zapotrzebowanie pokarmowe może się różnić.

Karmę suchą bardzo łatwo jest zakupić w sklepach zoologicznych i w sklepach online. Jest ona dostępna w postaci granulatu oraz w formie sprasowanej mieszanki, która jest podawana chomikom jako swoisty pellet. Obie formy są produktami pełnowartościowymi i zgodnymi z wymaganiami żywieniowymi tych zwierząt.

Można również pokusić się o wykonanie takiej karmy samemu. Wystarczy zmieszać ze sobą ziarenka słonecznika, dyni, różnego rodzaju orzeszków oraz płatków owsianych. Taki miks zapewnia dużą ilość witamin i minerałów i bardzo łatwo można go podać. Taki posiłek to swego rodzaju ciekawa atrakcja dla zwierzęcia, a takie smakołyki chomiczki lubią najbardziej.

Tolerowanym dla chomików pokarmem jest również chleb świętojański. Nie należy go jednak podawać w zbyt dużych ilościach, gdyż jak każdy posiłek węglowodanowy zawiera duże ilości cukrów prostych i jest bardzo tuczący.
Owoce i warzywa kluczem do zdrowej i zbilansowanej diety.

 

Owoce i warzywa kluczem do zdrowej i zbilansowanej diety.

Podstawą zdrowej i zbilansowanej diety jest przede wszystkim różnorodność. Dlatego też oprócz podawania karmy suchej należy wzbogacać dietę w pokarmy świeże, tj. warzywa i owoce.
Z owoców ulubionymi przekąskami chomików są jagody, maliny, truskawki, jabłka, borówki, agrest. Można podawać również inne owoce, choć już w umiarkowanych ilościach, tj. banany, arbuzy, ananasy. Słodkie owoce należy dozować ze szczególną ostrożnością, gdyż mogą być przyczyną zaparć i otyłości. Dodatkowo mogą powodować różnego rodzaju choroby zwierzęcia, takie jak np. cukrzyca.
Owoce warto jest podawać w niewielkich ilościach i regularnie czyścić klatkę z pozostałych w nich resztek. Niewykorzystany pokarm może zacząć się psuć i być powodem nieprzyjemnego zapachu, a także powodować złe samopoczucie zwierzęcia.

chomik co je

Absolutnie zabronione jest podawanie chomikom cytrusów wszelkiego rodzaju. Także w przypadku jabłka należy zwrócić uwagę, aby nie było ono zbyt kwaśne.

Wśród owoców zakazane w diecie chomika jest również awokado. Nawet niewielkie ilości mogą powodować bóle brzucha i przedłużające się biegunki.
Dobrze jest również obierać zarówno owoce, jak i warzywa przed podaniem ze skórki. Bardzo ułatwi to chomikowi konsumpcję.
Oprócz wspomnianych wyżej owoców, niezbędne w diecie chomika są również warzywa. Ulubionymi smakołykami w tej kategorii są z pewnością marchewki, ogórki, selery, pomidory, rzodkiewki, dynie oraz cukinie.

Można podawać również sałatę, ale z racji kumulowania się w niej dużej ilości środków chemicznych, nie zaleca się podawania jej kupowanej w sklepie. Dobrym pomysłem jest wyhodowanie we własnym ogródku roślinki i dopiero zaserwowanie jej chomiczkowi. Dzięki temu zwierzę uniknie bólów brzucha oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Białko jako uzupełnienie menu.

Białko jako uzupełnienie menu oraz stały dostęp do wody. Z racji tego, że chomiki są zwierzętami wszystkożernymi, w ich diecie powinno się znaleźć również białko. Co prawda chodzi wyłącznie o niewielkie ilości, jednakże nie należy o nim zapominać.
Białko chomikowi należy serwować nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Jest to optymalny czas, aby zwierzę miało czas strawić pożywienie w odpowiednim dla siebie czasie. Najczęściej podawanymi posiłkami w tej kategorii są suszone robaki, kupowane w sklepie zoologicznym oraz drobno pocięte mięso drobiowe. Uwielbianym przez chomików smakołykiem są larwy mącznika, które łatwo jest dostać chociażby w sklepie internetowym.

Oprócz suszonych owadów chomiki równie chętnie zjadają żywe larwy oraz świerszcze i koniki polne. Należy pamiętać jednak, by nie próbować samemu łapać na przydrożnych polach takich zwierzątek, gdyż mogą one jedynie zaszkodzić chomikowi. Wystarczy, że miały w niedługim czasie kontakt z opryskami lub innymi środkami chemicznymi i mogą stać się przyczyną wielu chorób chomika.
Takie smakołyki należy jednak podawać w niewielkich ilościach, ze względu na dużą kaloryczność takich posiłków.

Jeżeli właściciel zwierzęcia zdecyduje się na podanie własnoręcznie przygotowanego mięsa musi pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Mięso należy przede wszystkim bardzo drobno posiekać. Wielkością powinno przypominać wspomniane wcześniej robaki, tak aby chomik nie miał problemu z ich pogryzieniem i aby pokarm nie utknął mu w przełyku. Dodatkowo należy używać wyłącznie mięsa delikatnego i miękkiego. Powinno być ono gotowane bez przypraw i soli. Tylko tak przygotowany posiłek można podać pupilowi bez żadnych negatywnych dla niego konsekwencji.

W niewielkich ilościach akceptowalnym dla chomików pokarmem jest także chude mięso wołowe oraz świeże ryby w niewielkich ilościach.

Zupełnie nietolerowane przez te zwierzęta są pokarmy zawierające laktozę, dlatego też w żadnym wypadku nie należy karmić chomika mlekiem, jogurtami oraz żółtym serem.

 

Woda jako nieodłączny element karmienia chomika

Dbając o zbilansowaną i zrównoważoną dietę swojego pupila nie należy również zapominać o innych aspektach jego funkcjonowania. Chomik do prawidłowego rozwoju oprócz właściwej diety potrzebuje również dostępu do świeżej, chłodnej i czystej wody. Bardzo fajnie sprawdzą się tutaj poidełka, które za nieduże pieniądze dostępne są w każdym sklepie zoologicznym. Innym sposobem może być postawienie zwykłej, małej miseczki, jednakże w takim przypadku istniej duże prawdopodobieństwo wylania wody przez zwierzątko. Nie należy dopuścić, aby w takim pojemniku gromadził się brud, woda musi być na bieżąco wymieniana.

 

Dodatkowe atrakcje

Z racji tego, że chomikowi przez całe życie rosną zęby, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do tego, aby mógł je na bieżąco tępić. Dobrym sposobem jest zakupienie specjalnych dropsów bądź wapna. Jeżeli właściciel nie ma takiej możliwości bądź nie chce wydawać dodatkowych pieniędzy, właściwym rozwiązaniem jest również włożenie do klatki zwykłego, suchego patyka, którego chomik będzie mógł systematycznie obgryzać.

Do każdego zwierzęcia należy podchodzić indywidualnie. Metodą prób i błędów podawać różne pokarmy i obserwować zachowanie pupila. Tylko w ten sposób można poznać swoje zwierzątko i zapewnić mu odpowiedni rozwój i długie, szczęśliwe życie. Bardzo dziękuję, że dotarliście do końca mojego wpisu. Jestem ciekawa Waszych doświadczeń związanych z opieką nad chomikiem. Zapraszam serdecznie do podzielenia się nimi w komentarzach pod artykułem.

access

Add comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *